tani kredyt, najlepsza oferta
kredyty przez internet

Najlepsze Oferty Banków. Na tej stronie możesz zapoznać się ze szczegółowymi opisami produktów, a także skorzystać z produktu. Wystarczy wypełnić i wysłać internetowy wniosek. Następnie skontaktuje się z Tobą przedstawiciel banku, który odpowie na wszelkie pytania a także, dla osób zdecydowanych na skorzystanie z oferty, uruchomi procedurę bankową!


Informacje :: Zbieramy dokumenty do kredytu hipotecznego - część I - Księga wieczysta

Zbieramy dokumenty do kredytu hipotecznego - część I - Księga wieczysta


2008-11-05, dodano przez pitagoras

Chcesz złożyć wniosek kredytowy? Nie wiesz jak zabrać się za zbieranie dokumentów? W serii artykułów na ten temat otrzymasz całą serię bardzo praktycznych informacji. Pozwoli Ci to uniknąć niepotrzebnych wizyt i telefonów w bankach, a przede wszystkim oszczędzi czas i pieniądze.

 


Ten tekst poświęcę księdze wieczystej, podstawowemu dokumentowi opisującemu stan nieruchomości.

 

Księga wieczysta do dokument prowadzony przez sądy w wydziałach ksiąg wieczystych. Konkretny sąd prowadzi księgi dla przydzielonego regionu - tak więc nie w każdym sądzie znajdziesz wydział ksiąg wieczystych. Księga wieczysta składa się z 4 rozdziałów. Po kolei opisane są tam informacje dotyczące nieruchomości - adres, powierzchnia, dane właściciela nieruchomości - formy w jaką nieruchomość itp. Rozdział III i IV są dla nas najbardziej istotne przy sprawie kredytowej.

 


Jeżeli spotykasz się z potencjalnym zbywcą nieruchomości, koniecznie obejrzyj księgę wieczystą. Szczególną uwagę zwróć na dział III. Bardzo ważne, żeby żadna osoba nie miała wpisanej w tym dziale prawa dożywocia. Takie prawo skutkuje tym, że wpisana osoba bez względu na to kto jest właścicielem nieruchomości może w nim mieszkać. Nie ma takiego banku w Polsce, który by się zabezpieczył na takiej nieruchomości. Osoba z taką służebnością musi sie zgodzić na wypisanie siebie z księgi wieczystej.


Teraz przejdę do działu IV, a więc do części z wpisanymi hipotekami jeśli występują. Jeśli są tam wpisane jakieś banki to nie jest to żadnym problemem. Nadal można kupić taką nieruchomość. Wiąże się to z dodatkowym dokumentem. Bank wierzyciel sprzedającego daje dokument, który musi zawierać następujące informacje:

 

- saldo zadłużenia,

 

- nr konta do spłaty kredytu,

- oświadczenie o zwolnieniu hipoteki (musi być odniesienie do konkretnych numerów hipotek wpisanych w księdze) , w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu przez inny bank,

 

- bardzo dobrze przy okazji uzyskać opinię o terminowości spłat, nie każdy kredyt hipoteczny jest w BIK-u. (ta informacja dotyczy osób refinansujących swój kredyt), w przypadku nabywania nieruchomości na rynku wtórnym bank nabywcy nie interesuje się jak kredyt terminowo był spłacany.

 


Księgi wieczyste występują w dwóch formach: potocznie zwanej papierową i elektroniczną. Za odpis księgi z sądu płaci się 30 zł. Wydruk księgi elektronicznej jest od ręki, na ten w formie papierowej możemy czekać nawet do 10 dni. Sądy w większych miastach z reguły mają zapis w formie elektronicznej.

 
Okres ważności odpisu księgi wieczystej standartowo w bankach to 3 miesiące, są wyjątki np. w mBanku to 30 dni. Warto to zawsze sprawdzić.